Meble kuchenne na wymiar dają nam wiele możliwości aranżacyjnych. W przypadku, gdy kuchnia naszego klienta jest niewielka lub zachodzi potrzeba ukrycia urządzeń kuchennych, świetnym rozwiązaniem zapewniającym ergonomię i pełną funkcjonalność pomieszczenia będzie wykonanie zabudowy kuchennej. Jakie są rodzaje zabudowy oraz dlaczego warto zastosować ją w swoim mieszkaniu? Zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Zabudowa kuchni a zasada trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy ma zadanie określić, w jakim miejscu powinny zostać ustawione trzy podstawowe urządzenia AGD – lodówka, zlew oraz kuchenka. Zgodnie z tą zasadą optymalne odległości między sprzętami powinny wynosić:

  • 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem, 
  • 120-210 cm między zlewem a kuchenką,
  • 120-270 cm między kuchenką a lodówką.

Rodzaje układów zabudowy kuchennej

 

 

Zabudowa w kształcie litery L – układ ten sprawdzi się w przypadku mniejszych kuchni lub kuchni otwartej na salon. Dzięki zabudowie maksymalnie zagospodarujemy każdy centymetr wolnej przestrzeni, jednocześnie nie przytłaczając wizualnie pomieszczenia.  

 

 

 

Zabudowa w kształcie litery U – ten rodzaj zabudowy pasuje do większych przestrzeni, dając swobodę ruchów i dużo miejsca do przechowywania. 

 

 

 

Zabudowa kuchenna z wyspą – kuchnia otwarta na salon z wyspą kuchenną to już standard w nowoczesnym budownictwie. Przestrzeń w kuchni musi jednak być na tyle duża, aby umożliwiała swobodne poruszanie się po strefach. 

Kuchnia dwurzędowa – Meble oraz sprzęty kuchenne są rozstawione po przeciwległych stronach kuchni. Z tego powodu zabudowa będzie optymalnym rozwiązaniem dla szerokiej kuchni. W takim układzie nie stosujemy narożnych szafek.

Kuchnia jednorzędowa – w takim układzie mamy mało miejsca do przechowywania, jednakże zyskamy go więcej, rozbudowując ciąg górnych szafek.